FIFA Futbol Menajerliği Sınavını Geçmenize Yardımcı Olacak En İyi 10 İpucu

Giriş

10.000’in üzerinde Futbol Menajeri adayı, 20 Eylül 2023 tarihinde, bu sene başında hayata geçen ve ikincisi düzenlenecek olan FIFA Futbol Menajerliği Sınavında ter dökecek. Sınavın nasıl geçileceğine ilişkin kurslarımızın bir parçası olarak ve Nasıl Futbol Menajeri Olunacağı konusunda daha fazla rehberlik sağlamak amacıyla, adayların sınava doğru bir şekilde hazırlanıp girmeleri için takip etmeleri gereken en iyi 10 ipucunu özetleyen bir blog oluşturmaya karar verdik.

 • FIFA Çalışma Materyallerini Okuyun ve Altını Çizin

En değerli 10 ipucundan belki de en gerekli olanı oturup 693 sayfalık FIFA Çalışma Materyalleri belgesinin tamamını okumak için yeterli zaman ayırmaktır. Bu, zorlu bir görev gibi görünse de, her gün biraz zaman ayırarak belgenin tüm bölümlerini inceleyebilir ve materyallerin içinde bulunan kısımların içeriğine hızla aşina olabilirsiniz. FIFA Menajerlik Sınavı soruları, FIFA Futbol Menajerleri Yönetmeliği (FFAR), Oyuncuların Statü ve Transferleri Hakkında Yönetmelikler (RSTP), FIFA Etik Kodu, FIFA Disiplin Kodu, FIFA Statüleri, FIFA Clearing House Yönetmelikleri, Futbol Mahkemesi Usul Kuralları ve iki FIFA Çocuk Koruma bileşeninden olan sorulardan oluşacaktır. Bu nedenle, belgenin neleri kapsadığını bilmeniz için her birini en az bir kez okumuş olmanız önemlidir.

Çalışma Materyallerinin üzerinde çalışırken, farklı belgelerin ana maddelerini ve alt maddelerini vurgulamak için belgenin basılı sürümünde renkli bir kalem veya vurgulayıcı kullanmanız da değerlidir. Örneğin, belirli bölümler ve karmaşık konular, hatırlamanıza yardımcı olacak şekilde düzenlenebilir. Bu, ana başlıkların ve zorlu konuların belgedeki konumlarını vurgulayarak yapılabilir. Bu yöntem sınav esnasında soruları daha kolay bir şekilde yanıtlayabilmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, sınavda çalışma materyallerinin dijital sürümünü veya basılı bir sürümünü yanınızda bulundurmanız mümkündür. Bunlardan hangisi size daha kolay görünüyorsa onu tercih edin ve buna bağlı kalın.

 • Çalışma Materyalleri Üzerinde Navigasyon Sistemi Geliştirin

Önceki bölümde materyaller üzerinde vurgulayıcı kullanımının önemini ele almıştık. Sınav için hazırlanırken bir sonraki ipucunu uygulamanın bir yolu; sınav anında zaman baskısı altında hızlıca doğru cevapları bulmak için etkili, doğru ve hızlı bir navigasyon sistemini geliştirmektir. Navigasyon, adayın sınav sürecinde kullanabileceği bir sistem oluşturmuşsa stresi azaltmada büyük rol oynayabilir. Bunun bir yolu, çalışma materyallerinin başında ve her bir belge için içindekiler tablosunu tekrar tekrar okuyup anladığınızdan emin olmaktır.

Örnek olarak, sınavda kayıt dönemleri hakkında sorulan zorlu bir soru ile karşılaşırsanız, Çalışma Materyallerinde ilgili yere hemen dönebilmeniz soruyu doğru yanıtlama şansınızı artıracaktır. Zaman sınırlamaları nedeniyle her bölümü sınav esnasında bulmaya çalışarak zaman kaybetmekten kaçınmak önemlidir. En etkili navigasyon sistemi için, her yeni belgenin başladığı sayfaları bir kağıt parçasına yazabilirsiniz. İçeriklerin hangi sayfada olduğunu ve özellikle sıkça sorulan Eğitim Tazminatı, Dayanışma Mekanizması, FIFA Futbol Mahkemesi ve Küçüklerin Korunması gibi  konuların sayfa numaralarını ve madde numaralarını belirleyip sınav esnasında bundan yararlanabilirsiniz. Kendi navigasyon sisteminizi oluştururken size fikir vermesi için aşağıdaki tabloda bazı örnekler verdik:

Konu

Belge

Çalışma Materyali Sayfası

Eğitim Tazminatı

RSTP

Sayfa 249

Sayfa 288-291

Dayanışma Mekanizması

RSTP

Sayfa 249

Sayfa 292-293

FIFA Futbol Mahkemesi

Futbol Mahkemesini Düzenleyen Usul Kuralları

Sayfa 309-337

Küçüklerin Korunması

RSTP

Sayfa 242-247

Kayıt Dönemleri

RSTP

Sayfa 223-224

Sayfa 591-593

 • Bir Kursa Katılın

Birçok kişi için bu, özellikle okul günlerinden beri ilk kez karşılaştıkları bir sınav ortamı olabilir. Sınava nasıl hazırlanılacağı ve sınav sırasında nasıl davranılacağı konusundaki belirsizlik, yabancı bir çevre yaratır. Aslında, bu sınav için hazırlanmak, okuldaki sınavlar için hazırlanmaya oldukça benzer. Okulda öğretmenler her şeyi size açıklar, soruları yanıtlamanız ve sınavı başarıyla geçmeniz için size en iyi şekilde yardımcı olurlardı. FIFA Menajerlik Sınavı için de benzer bir durum söz konusudur.

Bir FIFA Menajerlik Sınavı hazırlık kursuna kaydolarak, uzmanlara ve öğretmenlere erişim sağlamış olursunuz; bu kişiler tam olarak bunu amaçlar. Unutulmaması gereken en önemli şey, her kursun geçme oranlarını, değerlendirmelerini, güvenilirliğini ve itibarını kontrol etmektir. Şu anda adaylara farklı hazırlık yaklaşımları sunan birçok kurs bulunuyor. Bu seçenekler arasında birkaç hafta süren canlı web seminerleri, bir günlük canlı kurs, pratik soru erişimi ve yazılı okuma materyali gibi çeşitli seçenekler bulunuyor. Kendi öğrenme tercihlerinize bağlı olarak, bazıları diğerlerinden daha cazip gelebilir. Ancak basitçe ifade etmek gerekirse, sınav için doğru bilgiyi sağlayan ve başarılı bir sınav neticesi için rehberlik sunan bir kurs seçmek son derece önemlidir. Diğer katılımcılarla birlikte soru sorabileceğiniz ve birbirinizden öğrenebileceğiniz canlı bir hazırlık kursunu tercih etmek, genellikle daha faydalı olabilir

Mali sınırlamalar, bir kurs almanın ve sınav ücretini ödemenin cazibesini azaltabilir. Ancak eğer başarı şansınızı artıracak bir kurs ise, harcadığınız paranın karşılığını almanız muhtemeldir. Sınav geçme oranı oldukça düşük, yaklaşık %50 civarında, bu nedenle bu oranın üzerinde geçme oranları sunan kurslar, sınavı tekrar almayı ve sınav ücretini iki kez ödemeyi

önlemek için harcanan parayı değerli kılabilir

 • Mümkün Olduğunca Fazla Pratik Soru Çözün

Aynı hayatın diğer alanlarında olduğu gibi, yeterli seviyede pratik yapmak soruları cevaplamada da en büyük gelişimi ve hazırlığı sağlar. Yukarıda bahsedilen kursların çoğu, katılımcılara geniş bir pratik soru havuzuna erişim imkanı sunar ki bu, katılımcılar için büyük bir avantajdır. Ayrıca, FIFA Temsilci Platformu ve Portalı üzerinden „Deneme Sınavı“ olarak sunulan sorular da bulunmaktadır. Bunları, gerçek sınavın yapısını tam olarak yansıttığı için denemenizi kesinlikle öneririz. Bu deneme sınavları, adaylara sınavın nasıl göründüğünü, soruları nasıl cevaplayacaklarını, gerektiğinde soruyu nasıl atlayıp geri dönebileceklerini ve nasıl etkili zaman yönetimi yapabileceklerini öğrenmede yardımcı olacaktır.

FIFA Çalışma Materyalleri içindeki bazı konular ve içerikler, adaylarda diğerlerine göre daha fazla kaygı yaratabilir. Ancak biz, bu konularla doğrudan etkileşime girenlerin, bu konular etrafında birçok pratik soru cevaplayarak hızla doğru cevap verme yöntemleri geliştirmeye başladıklarını fark ettik. Bu da onların bu konular sınavda çıktığında sınava daha özgüvenli yaklaşmalarını sağladı.

 • Başkalarıyla Birlikte Öğrenin

FIFA Futbol Menajerliği Sınavı’nda uzmanlarla birlikte kurs almanın yanı sıra, kişisel ağınızla iletişim kurmak ve etkileşimde bulunmak da öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Endüstride farklı insanlar farklı alanlarda bilgi sahibidirler. Bu da demektir ki sizin bazı konuları daha kolay bulup bazılarını daha zor bulduğunuz durumlar, diğerleri için tam tersi olabilir. Ağınızdaki insanlarla iletişime geçin, telefon görüşmeleri yapın, kahve buluşmaları ayarlayın ve çalışma materyalleri’nin farklı bölümlerini birlikte inceleyin. Bu şekilde hangi konularda daha rahat olduğunuzu belirleyebilir ve hangi konulara daha fazla tekrar zamanı ayırmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Aynı zamanda belirsizlik yaratan bazı soruları ve konuları tartışarak doğru cevapları bulma fırsatı bulabilirsiniz. Temelde, neredeyse tüm adayların sınavda en az bir soru alanından endişe duyabileceğini aklınızda bulundurmak önemlidir. Birlikte çalışmak, bu endişeleri gidermeye yardımcı olabilir ve başarı şansınızı artırabilir!

 • Zaman Yönetiminde Ustalaşın

Bize 60 dakika içinde 20 soruyu cevaplamak gibi basit bir görev verilmiştir. Bu da her soru için ortalama olarak 3 dakikalık bir süre olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, en önemli 10 ipucumuzdan biri zaman yönetimi ile ilgilidir. Soruları cevaplarken ve farklı örnekleri çalışırken, bu zaman sınırlamalarını unutmamanız önemlidir. Her bir soruyu 3 dakika içinde cevaplamayı hedefleyin.

Gerçek sınavı yaparken zamanın nasıl ilerlediğine dikkat edin çünkü 1 saatlik sürenin sonunda cevaplayamadığınız birkaç soruyla karşılaşmak istemezsiniz. Eğer 20 sorunun tamamını cevaplarsanız, 15 soruyu doğru cevaplama olasılığınız daha yüksek olacaktır. Bu nedenle adaylar, sınav sırasında aceleci veya panik olmalarına gerek kalmadan iyi bir zaman yönetimi sistemine ve bu konuda doğru farkındalığa sahip olmalıdır.

 • Hesaplamaları Yazın

Evet, bu bir futbol menajerliği sınavı olsa da, matematikle ilgili bazı durumlarla karşılaşmanız olasıdır ! Eğitim Tazminatı ve Dayanışma Mekanizması gibi konular, örneğin futbolcuyu alan kulübün, futbolcunun eğitim gördüğü kulüplere ödemesi gereken ücreti doğru bir şekilde hesaplamak için matematiksel hesaplamalar yapmanız gerekebilir. Bu hesaplamaları sadece zihinsel olarak yapmaya çalışmak yerine, işleri kağıda dökerek daha kolay hale getirebilirsiniz. Örneğin, katkı payı için kullanılan kategori ve oyuncunun her takvim yılındaki yaşı gibi temel detayları kağıda dökmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu hesapları yazarak yapmaya özen gösterin ve basit matematik hataları yapmaktan kaçının. Her zaman olduğu gibi, bu tür „futbol matematiği“ne aşina olmak için de pratik yapmak çok önemlidir !

 • Sorunun Tamamını Dikkatlice Okuyun

 

FIFA Menajerlik Sınavı için pratik soruları çözmeye başladığınızda fark edeceğiniz iki önemli nokta bulunmaktadır. Her soruyu tamamen ve dikkatlice okuyarak gereksiz basit hatalardan kaçınabilirsiniz.

İlk olarak, sorunun „olumlu“ mu yoksa „olumsuz“ mu olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin, bir soru şöyle başlayabilir: „Aşağıdakilerden hangisi en iyi şekilde şunun tanımını verir…“ veya „Aşağıdakilerden hangisi … tanımının bir parçası DEĞİLDİR…“. „Değil“ gibi bir anahtar kelime arayarak, tam olarak ne sorulduğunu anlamak ve sorunun ne sorduğunu varsaymaktan kaçınmak önemlidir.

İkinci olarak, FIFA genellikle adaylardan „bir veya daha fazlasını seçin“ şeklinde sorular sormaktadır. Bu, verilen cevap seçeneklerinden birden fazlasının doğru olabileceği anlamına gelir. Yaygın bir hata, adayların ilk doğru cevabı gördüklerinde onu seçmeleri ve bu seçeneğin tek doğru seçenek olduğunu varsaymalarıdır; bu nedenle diğer seçeneklere bakmadan diğer soruya geçerler. İki doğru seçeneği seçseniz bile, üçüncü bir seçenek de doğru ise bu sorudan 0 puan alırsınız; bu yüzden doğru olan tüm seçenekleri işaretlediğinizden emin olun.

 

 • Eleme Yöntemi

Sınavda, cevabını hemen bilemeyeceğiniz en az bir soruyla karşılaşmanız olasılık dahilindedir. Bu tür bir durumda yapmanız gereken en etkili yöntem, her seçeneği doğru bir şekilde ele almak, sorudaki anahtar kelimelere ve bileşenlere dikkat etmek ve yanlış olan seçenekleri eleyerek ilerlemektir. Bu stratejiye „eleme yöntemi“ denir ve doğru cevabı bulmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Hangi seçeneklerin kesinlikle yanlış olduğunu bildiğinizde, doğru seçeneği bulmak daha basit hale gelecektir. Sınav esnasında diğer yöntemlerden bağımsız olarak sadece bu yöntemi kullanmanın, her bir soru için ayrılan 3 dakikalık sürenin önemli bir bölümünü alabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

 • Panik Yapmayın

Nisan ayında yeniden yürürlüğe girmesinden bu yana yapılan ilk sınavın ardından konuştuğumuz ve bu sınavda başarılı olamayan birçok aday bize en büyük sıkıntılarının zor bir soruyla karşılaştıklarında telaşa kapılmak ve soğukkanlılıklarını kaybetmek olduğunu söyledi. Sınav bilginizi sınamak amacıyla tasarlanmıştır, bu nedenle başlangıçta bazı soruların zorlayıcı görünmesi doğal olabilir. Panik yapmayın. Kalan zamanınıza bağlı olarak, farklı seçenekleriniz bulunmaktadır. İlk olarak, Çalışma Materyallerinin uygun bölümüne giderek eleme yöntemini kullanarak cevapları daraltmak için önceki ipuçlarına başvurabilirsiniz. Alternatif olarak, zamanınız müsaitse o an devam edip kendinize daha fazla güvendiğiniz diğer soruları yanıtlayabilirsiniz. Bu soruları tamamladıktan sonra, atladığınız soruya geri dönerek yeni bir zihinle tekrardan yaklaşıp doğru cevaba ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Özet

Bu blog, FIFA Menajerlik Sınavı’na hazırlanırken ve bu sınavı başarıyla geçerken takip edilebilecek en iyi 10 ipucunu ele almaktadır. Daha fazla bilgi için, Erkut Söğüt Akademi tarafından sunulan kurslarımıza ve ek kaynaklarımıza sosyal medya platformlarımızdan göz atabilirsiniz.

by Dr. Erkut Sogut & Jamie Khan

1 Comment
 • Merhaba, Sayın Erkut Söğüt.

  Ben FIFA futbol menejerliği sınavına hazrlanıyorum.
  Makalenizde bahsetmiş olduğunuz “ 693 sayfalık FIFA Çalışma Materyalleri belgesi” ni bulmak için uğraşıyorum.
  Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Saygılar
  Onur Gazel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *